Pääsisältö
Kalevala maailmalla
Kalevala maailmalla
Aarnipuu, Petja

Kalevala maailmalla — Kalevalan käännösten kulttuurihistoria

Hinta nyt 24,00 €

Kuvaus

1835 ilmestyneestä kansalliseepoksestamme on tullut osa maailmankirjallisuutta: Kalevalaa on käännetty jo yli 60 kielelle. Runomuotoisten käännösten ohella Kalevalasta on tehty proosakäännöksiä, lyhennelmiä ja mukaelmia. Käännöksiä on tehty silkasta runouden ja epiikan kääntämisen ilosta, mutta myös lapsille, suomalaisuuden käyntikortiksi, antroposofista opetusta varten ja poliittisia tarkoitusperiä palvelemaan. On myös käännöksiä, jotka vuosien työn jälkeen ovat päätyneet pappilan tapetiksi tai kadonneet Euroopan historian myrskyihin.

Kalevala maailmalla -kirjassa vaelletaan eri kielialueilla mutta myös yksittäisten kääntäjien mielenmaisemissa ja kulttuuripoliittisissa kysymyksissä. Teos kertoo, miksi Kalevalaa käännetään.

Määrä

Lukumäärä

Pehmeäkantinen kirja
Toimitusaika 1-3 arkipäivää

Nimeke Kalevala maailmalla — Kalevalan käännösten kulttuurihistoria
Tekijät Aarnipuu, Petja (Toimittaja)
Tuotetunnus 9789522223722
Tuotemuoto Pehmeäkantinen kirja

Kustantaja SKS Kirjat
Sarja SKS:n toimituksia 1379
Painos 1. painos, 2012
Kieli suomi
Sivumäärä 396
Tuoteryhmät Kansatiede ja antropologia
SKS:n Toimituksia
Kalevala ja Kanteletar
Kirjastoluokka 49 KANSATIEDE. KULTTUURIANTROPOLOGIA
YSO - Yleinen suomalainen asiasanasto käännökset, kääntäminen, kääntäjät, eepokset, kansanrunous, kansanperinne, kulttuurikosketukset, kulttuuriperintö, suomalais-ugrilaiset kansat, alkuperäiskansat, kulttuurisuhteet, kulttuurihistoria

Tuotesuositukset