Muinais-DNA — Avain menneisyyteen

Nordfors, Ulla; Meriluoto, Maj
Nimeke: Muinais-DNA — Avain menneisyyteen
Tekijät: Nordfors, Ulla (Toimittaja)
Meriluoto, Maj (Toimittaja)
Tuotetunnus: 9789518589610
Tuotemuoto: Kovakantinen kirja
Saatavuus: Ennakkotilattavissa. Tuote ilmestyy 15.7.2025 ja toimitetaan sen jälkeen.
Ilmestymispäivä: 15.7.2025
Hinta: 33,00 € (28,95 € alv 0 %)

Kustantaja: Suomalaisen Kirjallisuuden Seura
Sarja: Tietolipas 298
Painos: 1. painos, 2025
Julkaisuvuosi: 2025
Kieli: suomi
Sivumäärä: 350
Tuoteryhmät: Historia
Luonnontieteet
Tietolipas
Syksyn 2025 uutuudet
Kirjastoluokka: 56.411 Biologinen antropologia
Mitä muinainen DNA voi kertoa meistä ja menneisyydestämme?

Arkeogeneettinen tutkimus avaa uusia näkökulmia ihmisten, eläinten ja kasvien historiaan, muinaisiin tauteihin ja ympäristön muutoksiin. Samalla se paljastaa, miten ihmiset ja eliölajit ovat sopeutuneet ympäristöihin ja liikkuneet halki aikojen. Monitieteisessä tutkimusalassa yhdistyvät genetiikka, arkeologia, historia ja kielitiede.

Muinais-DNA - Avain menneisyyteen esittelee arkeogenetiikkaa ensimmäistä kertaa yleistajuisesti suomeksi. Teoksessa on uutta tietoa Suomen asutus- ja kielihistoriasta, sukulaisuudesta, terveydestä ja ruokavalioista.

Teos esittelee muinais-DNA-tutkimuksen ja sen sisartieteiden menetelmiä ja tutkimustuloksia laajalle yleisölle. Se auttaa ymmärtämään, miten monitieteinen tutkimus rikastuttaa historiantutkimusta ja avaa uusia mahdollisuuksia menneisyyden tutkimiseen. Kirja sopii hyvin sekä uusista menetelmistä kiinnostuneelle historian harrastajalle että käsikirjaksi tai kurssimateriaaliksi.


Tuotesuositukset