Pääsisältö
Hjelm, Titus

Uskonto, kieli ja yhteiskunta — Johdatus diskursiiviseen uskonnontutkimukseen

Uskonto, kieli ja yhteiskunta

Johdatus diskursiiviseen uskonnontutkimukseen

Hinta nyt25,00 €
(22,03 € alv 0 %)

Kuvaus

Diskursiivinen uskonnontutkimus on vähitellen vakiinnuttanut asemaansa uskonnontutkimuksen kentällä. Uskonto, kieli ja yhteiskunta on tuore johdatus suuntauksen perusteisiin ja käyttöön.

Teos avaa diskursiivisen uskonnontutkimuksen taustoja, käsitteitä ja lähestymistapoja teoreettisten katsausten ja empiiristen analyysilukujen myötä. Kirja tarjoaa esimerkkejä siitä, miten ja millaisia asioita uskontoihin liittyen voidaan diskursiivisesti tutkia. Keskeisenä kysymyksenä on, miten uskonnosta puhuminen vaikuttaa uskontojen asemaan yhteiskunnassa.

Teos soveltuu korkeakoulujen opetuskäyttöön ja kaikille diskurssintutkimuksesta kiinnostuneille niin uskontotieteiden kuin esimerkiksi kielen, politiikan ja kulttuurien tutkimuksen aloilla. Kirjan kirjoittajat ovat diskursiivisen uskonnontutkimuksen asiantuntijoita ja työskentelevät eri yliopistoissa.

Määrä

Lukumäärä
Pehmeäkantinen kirja
Toimitusaika 1-3 arkipäivää

Nimeke
Uskonto, kieli ja yhteiskunta — Johdatus diskursiiviseen uskonnontutkimukseen
Tekijät
Hjelm, Titus (Kirjoittaja)
Tuotetunnus
9789518584134
Tuotemuoto
Pehmeäkantinen kirja
Ilmestymispäivä
14.10.2021

Kustantaja
Suomalaisen Kirjallisuuden Seura
Sarja
Tietolipas 270
Painos
2021
Julkaisuvuosi
2021
Kieli
suomi
Sivumäärä
256
Tuoteryhmät
Syksy 2021
Kansanusko ja uskontotiede
Tietolipas
Pääsiäinen
Hukkapäivät
Kesäale
Kirjastoluokka
20 YLEINEN USKONTOTIEDE
YSO - Yleinen suomalainen asiasanasto
uskonto ja uskonnot, uskontotiede, tutkimus, diskurssintutkimus, yhteiskunta, politiikka

Tuotesuositukset