Pääsisältö
Vanha liitto
Vanha liitto

Kainulainen, Heini, Rönkä, Sanna, Savonen, Jenni

Vanha liitto — Kovien huumeiden käyttäjät 1960 - 1970 -lukujen Helsingistä

Hinta nyt 24,00 €

Kuvaus

Niin kutsuttu Vanha liitto aloitti kovien huumeiden käyttönsä 1960-70 lukujen huumeaallon nosteessa. Näiden ikääntyneiden käyttäjien ja ex-käyttäjien haastatteluihin pohjaava teos kuvaa kovien huumeiden käyttäjien elämää ja heihin kohdistettua kontrollia. Samalla kirja valottaa erään marginaaliryhmän syntyä rakennemuutoksen ja lähiöistymisen puristuksessa.

Tieteellinen tutkimus Vanhan liiton sukupolvesta tarjoaa uuden, käyttäjien omiin kokemuksiin perustuvan, näkökulman ensimmäisen huumeaallon aikaisiin tapahtumiin. Käyttäjillä on myös ollut aivan erityinen näköalapaikka tarkastella huumausainekulttuureissa ja -markkinoilla tapahtuneita ilmiöitä noin 40 vuoden perspektiivistä.

Teos sopii huumekysymyksestä, kontrollintutkimuksesta ja marginalisoitumisesta kiinnostuneille, sekä opetusmateriaaliksi niin yliopistoihin kuin ammattikorkeakouluihin.

Muut formaatit tai variantit

E-kirja, 2017
EPUB
6,90 €

Määrä

Lukumäärä

Pehmeäkantinen kirja
Toimitusaika 1-3 arkipäivää

Nimeke Vanha liitto — Kovien huumeiden käyttäjät 1960 - 1970 -lukujen Helsingistä
Tekijät Kainulainen, Heini (Kirjoittaja)
Rönkä, Sanna (Kirjoittaja)
Savonen, Jenni (Kirjoittaja)
Tuotetunnus 9789522228956
Tuotemuoto Pehmeäkantinen kirja

Kustantaja Suomalaisen Kirjallisuuden Seura
Sarja Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran Toimituksia 1433
Painos 2017
Julkaisuvuosi 2017
Kieli suomi
Sivumäärä 247
Tuoteryhmät Yhteiskunta
SKS:n Toimituksia
Kirjastoluokka 30.16 Kriminologia. Kriminaalisosiologia
YSO - Yleinen suomalainen asiasanasto huumeriippuvaiset, huumeiden käyttö, huumeet, riippuvuus, huumeongelmat, huumausainerikokset, huumekauppa, rangaistukset, valvonta, päihdehuolto, poliisi (organisaatiot), identiteetti, marginaaliryhmät, kontrollipolitiikka, huumepolitiikka, historia

Tuotesuositukset