Pääsisältö

Wetterstrand, Tuija

Hennalan helvetti — Kasvatustyötä Hennalan kasarmeissa 1918

Hennalan helvetti

Kasvatustyötä Hennalan kasarmeissa 1918

Hinta nyt21,00 €
(18,50 € alv 0 %)

Kuvaus

Laittomat teloitukset, vankien mielivaltainen kohtelu, nälkäkuolemat ja saastaiset olot tekivät sotavankileirit kesällä 1918 maanpäällisiksi helveteiksi. Hennalassa kärsi pahimmillaan yli 10 000 punavankia.

Hennalan helvetti pureutuu Lahden Hennalan vankileirin kasvatusosaston toimintaan. Lahden sotavankila oli Suomen kolmanneksi suurin, ja se tunnetaan erityisesti Fellmannin pellosta ja naismurhista.

Sotavankilaitoksen kasvatusosasto pyrki tarjoamaan henkistä huoltoa ja virkistystoimintaa nälän, lian, ahtauden ja tautien vaivaamille punavangeille. Monet kasvatusosaston työmenetelmistä olivat nykynäkökulmasta varsin moderneja, kuten vankien kanssa käydyt ryhmä- ja yksityiskeskustelut, musiikin käyttö terapiamuotona, yleiseen mielipiteeseen vaikuttaminen lehtikirjoitusten avulla sekä kasvatustyöntekijöiden jalkautuminen vankien kotipaikkakunnille rauhoittelemaan tulehtunutta ilmapiiriä. Vilpitön yritys kohentaa vankien oloja epäonnistui kuitenkin pahasti, kun rankaisumieliala etenkin korkeammassa johdossa oli liian kova.

Muut formaatit tai variantit

Määrä

Lukumäärä
Kovakantinen kirja
Toimitusaika 1-3 arkipäivää

Nimeke
Hennalan helvetti — Kasvatustyötä Hennalan kasarmeissa 1918
Tekijät
Wetterstrand, Tuija (Kirjoittaja)
Tuotetunnus
9789518580860
Tuotemuoto
Kovakantinen kirja

Kustantaja
SKS Kirjat
Sarja
Kirjokansi 214
Painos
2019
Julkaisuvuosi
2019
Kieli
suomi
Sivumäärä
208
Tuoteryhmät
Syksy 2019
Historia
Kirjastoluokka
92 SUOMEN HISTORIA
YSO - Yleinen suomalainen asiasanasto
vankileirit, elinolot, kasvatus, vankeinhoito, poliittiset vangit, punaiset (Suomen sisällissota), rangaistuslaitokset, vankilat, uhrit, sisällissodat, historia

Tuotesuositukset