Sukupuoli ja väkivalta — Lukemisen etiikkaa ja politiikkaa
Sukupuoli ja väkivalta
Lukemisen etiikkaa ja politiikkaa
Hinta nyt15,00 €
(13,22 € alv 0 %)
Hinta aiemmin24,00 €
Alin 30 pv hinta ennen kampanjaa 12,00 €
Kuvaus
Sukupuolitettu ja seksuaalinen hyväksikäyttö sekä muu fyysinen väkivalta ovat näkyviä ilmiöitä tämän vuosituhannen kulttuurissa. Etenkin naisruumis on - niin elävänä kuin kuolleena - nykykulttuurin teksteissä ja kuvastoissa monenlaisen hyväksikäytön ja väkivallan kohde. Miehet taas esitetään usein naisia hyväksi käyttävänä ja väkivaltaisena sukupuolena - tai vastaavasti toisten miesten väkivallan kohteena. Myös rakenteellinen väkivalta vaikuttaa monilla elämän alueilla esimerkiksi syrjintänä ja eriarvoistamisena.
Sukupuoli ja väkivalta tarkastelee sukupuolittunutta väkivaltaa monitasoisena nykykulttuurin ilmiönä. Teos kysyy, millä eri tavoin väkivallan esityksiä voi lukea, katsoa ja vastaanottaa. Se tarkastelee kriittisesti sukupuolen, vallan ja väkivallan risteämistä kirjallisuudessa, elokuvissa, televisiossa sekä internetissä. Analyysin kohteena ovat muun muassa scifi- ja komediasarjat, runot ja nationalistiset blogikirjoitukset.
Sukupuoli ja väkivalta sopii hyvin yliopistolliseksi oppikirjaksi, mutta sen kohdeyleisöä ovat myös esimerkiksi intohimoiset televisiosarjojen kuluttajat, elokuvafriikit, valikoivat runouden ystävät, verkon vihapuhetta ihmettelevät, tyttökirjojen monen ikäiset lukijat ja jopa poliittisesta historiasta kiinnostuneet.
Määrä
Lukumäärä
Pehmeäkantinen kirja
Toimitusaika 1-3 arkipäivää
Nimeke
Sukupuoli ja väkivalta — Lukemisen etiikkaa ja politiikkaa