Pääsisältö

Kortti, Jukka

Mediahistoria — Viestinnän merkityksiä ja muodonmuutoksia puheesta bitteihin

Mediahistoria

Viestinnän merkityksiä ja muodonmuutoksia puheesta bitteihin

Hinta nyt27,00 €
(23,79 € alv 0 %)

Kuvaus

Mediahistoria on yleisesitys viestinnän historiasta ja synteesi median roolista historiassa. Teos kertoo valikoidusti median historian pääpiirteet puheen synnystä sosiaaliseen mediaan. Painotus on 1400-luvulla tapahtuneen kirjapainotaidon keksimisen jälkeisessä ajassa. Katsaukset pitävät sisällään tärkeimpien mediateknologioiden historian tiivistetysti kuljettaen erikseen mukana myös huomioita suomalaisen median kehityksestä.

Teos on kaivattu ensimmäinen suomenkielinen yleisesitys mediahistoriasta, joka ei oppialana ole kovin vanha kansainvälisestikään. Ensisijaisesti teos palvelee oppimateriaalina historian ja mediatutkimuksen yliopistollisissa opintokokonaisuuksissa, mutta sitä voidaan hyödyntää monen alan tutkimuksessa perusteoksena. Se palvelee kasvavaa monitieteistä tarvetta hahmottaa median merkitystä historiassa.

Muut formaatit tai variantit

Määrä

Lukumäärä
Pehmeäkantinen kirja
Toimitusaika 1-3 arkipäivää

Nimeke
Mediahistoria — Viestinnän merkityksiä ja muodonmuutoksia puheesta bitteihin
Tekijät
Kortti, Jukka (Kirjoittaja)
Tuotetunnus
9789522226938
Tuotemuoto
Pehmeäkantinen kirja

Kustantaja
Suomalaisen Kirjallisuuden Seura
Sarja
Tietolipas 250
Painos
2016
Julkaisuvuosi
2016
Kieli
suomi
Sivumäärä
383
Tuoteryhmät
Historia
Tietolipas
Kirjastoluokka
07 VIESTINTÄ. JOUKKOVIESTINTÄ
YSO - Yleinen suomalainen asiasanasto
media, joukkoviestintä, joukkoviestimet, viestintä, viestintätekniikka, mediakulttuuri, teknologinen kehitys, kehitys, muutos, globalisaatio, vaikutukset, yhteiskunnalliset vaikutukset, historia

Tuotesuositukset